"bir kız sadece arkadaş olmak istiyorsa bu, seninle bir şeyler yapmak istediği ama sevgili olmayacağıdır." -that 70's show

Fringe tartışma forumu

Tüm Forumlar > Fringe > Dizideki Tutarsızlıklar (Ağır Spoiler İçerir)

yeni konu aç Dizideki Tutarsızlıklar (Ağır Spoiler İçerir)

Muhteşem bir dizi ve kabul etmeliyim neredeyse çok çok az tutarsızlık veya çekim hatası buldum (hatta bulamadım) 3. sezon 18. bölümdeyim şuan (24.01.16) şu ana kadar tek anlam veremediğim ve aklımı karıştıran şey Alternatif Dünya ve Gerçek Dünya arasında bir çeşit paradoks bozukluğu. kısaca özet geçicem. 1. sezonda olması lazım sanırım Walter Peter'a annesi ile nasıl tanıştığından bahsediyor 'bir bilim/fizik (hatırlamıyorum) kongresinde Belly tanıştırmıştı annenle beni' diye. şimdi alternatif dünyaya gelelim William Bell ve Walter hiç tanışmamış. Çünkü William erken yaşta ölmüş. O zaman nasıl aynı evlilik ve peter söz konusu ? benim tek anlam veremediğim nokta tam olarak burasıydı bunun dışında şuana kadar bir hata veya benzeri birşey bulamadım.
Siz bulduysanız lütfen yazın da Beyin Fırtınası oluşturalım. Hepimizin içinde bir William Bell yada bir Walter Bishop yatıyor biliyorum. Ama ben Astrid olmaya da razıyım. tişikkirlir

Bazı şeyler farklı fakat olacak büyük olaylar aynı olduğu için Peter'in doğması şarttı

Bazı şeyler farklı fakat olacak büyük olaylar aynı olduğu için Peter'in doğması şarttı

İşte bilemiyorum senaryonun mantığı doğrultusunda evet dediğin doğru ama işte neyse tamam ben üzümü yiyip bağının umrumda olmadığı zamana geçiyorum n.n

Zaman çizgisi her evrende de olasılıklar üzerinden devam ediyor, alternatif evrende paralel bir gelecek sağlanması için önemli durumlarda olasılıklar farklı sebeplerle aynı sonucu veriyor ki iki dünya arasındaki senkronizasyon bozulmasın. En başta gözcünün, walternatifin dikkatini dağıtması bu senkronizasyonu bozmuştu. Bunu düzeltmek için zaman çizgisini değiştirdiler.
Aslında dizide tutarsızlıklar var ancak konu bütünlüğüne bakıldığında sürecin parçasıymış gibi görünüyor.

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

Gözden kaçırdığım bir şey yoksa final de tutarsızlık var : Çünkü eğer bütün gözcüler zamandan silinecekse labarotuvara girip Walternative 'in dikkaatini dağıtan da silinir yani Walternative Peter'ı iyileştirir ve buradaki olivia ve peter hiç tanışmaz Etta da doğmaz. Fakat zamanı sıfırlayıp observerları yok etmelerine rağmen final de Olivia Peter ve Etta birlikteydi.

diğer tarafta bell ölmüş olabilir ancak senaryoda geçmese bile kongredeki herhangi biri de tanıştırmış olabilir veya sadece çarpışmışlardır diğer tarafta bu şekilde tanışmışlardır önemli olan nokta tanışmaları kimin tanıştırdığı diil böyle küçük detaylara takılmayın ki doctor who da izlersen daha iyi anlayabilirsin paradoksları ve alternatif evrenleri :D

benim de şuana kadar dikkatimi çeken walterın kan grubunu 3. sezonda A Rh + 4. sezonda 0 - söylemesi oldu daha vardı ama unutmuşum aklıma gelince yazarım artık yani ne bileyim bunun farklı söylenmesi bana biraz komik geldi :D

zaman çizgisi değiştiği için bazı şeylerde değişti buda o yüzden olmuştur

Dizide tartışılacak çok fazla mantığa uymayabilecek şeyler var açıkçası. Bilim-kurgu unsurlarını saymıyorum, dizi zaten bilim-kurgu dizisi olduğundan bunları tartışmak saçma olur. Yani oturup tartışmaya kalkılsa dizideki "izleyici tahmini üzerine kurulu tutarsızlıklar", laf lafı açar ve bunun sonu gelmez. Ben bu açıdan Fringe'i tutarsızlıklarına pek takılınmaması gerekilen ve ne veriyorsa kabul edilmesi gerekilen bir dizi olarak görüyorum. Yani emin olun JJ Abrams insanların bu soruları soracağını tahmin etmiştir. Sonuçta diğer dizilerinden çıkarabileceğimiz bir sonuç bu. Resmen dizilerine tutarsızlık tohumları ekiyor bilerek. İnsanların kafalarında soru işareti yaratıp bunlardan besleniyormuş havası seziyorum biraz da :D Bir söz vardı, nereden duydum bilmiyorum fakat aklımda kalmış; "Hayat sana kakao veriyorsa onunla çikolata yap" diye, burada bizlere JJ Abrams kakao veriyor ve kaynağını sormamızı istemiyor :p Çikolata yapmaya kalktığınızda ise daha çok kakao isteyeceğinizden, tutarsızlıkları tartışmak pek sağlıklı bir fikir değil Fringe için :) Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır (:

benimde kafama takılan şey bir bölümde walter kan grubum A Rh + diyordu zaman çizgisi değiştikten sonra bir bölümde kan grubum 0 Rh - diyordu ve yukardaki arkadaşın dedigi şeyde dogru bir yandan observer olmasaydı peterı kurtarıcaktı walternatif ama onu söyle yorumlayabiliriz orda şey diyorlardı 2015ten sonrası istiladan sonrası için observerlar silinecekti dizide böyle bir şey diyorlardı 2015ten sonrası için zaman çizgisi değişiyordu

konuya abone kullanıcılar 9

Yukarı Çık