"bu hamburgeri o kadar çok sevdim ki, kıçımdan çıkmasın diye kıçımı dikmek istiyorum." -himym

Skam tartışma forumu

Tüm Forumlar > Skam > 4. Sezon Fragmanı & Sembolizm

yeni konu aç 4. Sezon Fragmanı & Sembolizm

4. Sezon fragmanı nihayet yayınlandı, Sana'nın baş rolde olduğu açığa kavuştu, ama fragmandaki her şey kafalarda karışıklığa yol açtı. Buradan fragmanın yayınlanmış halini izleyebilirsiniz (fragman geriye doğru sarılmış şekilde yayınlanmış) ; https://www.youtube.com/watch?v=0wwbT6ZlWks ve tabi ki buradan da ileriye sarılmış yani aslında olması gereken fragmanı izleyebilirsiniz; https://www.youtube.com/watch?v=zu0fvoUPI2s

Yayınlanan fragmanda; Yerde kan damlaları var. Bu kan damlaları, Even'e ait. Isak, Even'in yanı başında olmasına rağmen daha karanlıkta bulunuyor. Isak, Even'i kaldırırken, selfie çubuğunun hayal meyal geçtiğini görüyoruz. Elinde içki olan Eva ise selfie çubuğunu tutan Chris ile selfie çekilmeye çalışıyor. Eva toparlanıp gülümseyerek geriye doğru yürürken, inciler de yukarı doğru ilerliyor. Bu inciler, aslında Vilde'nin kolyesinin bir parçası. Noora, Vilde'nin inci kolyesini çekiştiriyor, Vilde de onu itiyor. Noora'nın yüzünde şaşkın bir ifade beliriyor. Noora geriye doğru, Sana'nın yanına doğru gidiyor. Sana yan bakışlarla etrafı kesiyor ve yüzünde pis bir sırıtma beliriyor.

Fragmanın orijinal haline göre; Sana ilk başta gülümsüyor, daha sonra yüzündeki gülümseme kayboluyor ve yerini endişeli bir ifadeye bırakıyor. Sana, neler oluyor gibisinden etrafına bakınıyor ve Noora'nın geldiğini görüyor. Sana, Noora'ya çelme çakıyor. Noora afallıyor ve düşmemeye çalışırken, Vilde'ye tutunup, şaşkınlıkla bakan Vilde'nin incilerini koparıyor. Eva elinde içkisiyle mutlu bir şekilde selfie çekilmek için, selfie çubuğunu elinde tutan Chris'in yanına doğru gidiyor. Vilde'nin düşen incilerini farketmeyen Eva, incilerin üzerine basıp düşüyor. Eva düşerken Chris'in üzerine içkiyi döküyor. Sıçrayan içkiden dolayı Chris selfie çubuğunun kontrolünü kaybediyor. Isak, Even'in yanağına dokunurken, selfie çubuğu Even'e çarpıyor, Even'in burnu kanamaya başlıyor. Even hemen yere eğiliyor, Isak da onun yanı başında onunla birlikte eğiliyor. Isak daha karanlıkta kalıyor. Even'in burnundan kanlar yere damlıyor.

Fragmanlara göre iki ayrı durum ortaya çıkıyor. Yayınlanan fragmanda, Sana ortalığı karıştıran veya ortalığın karışmasından memnun birisi gibi gözüküyor. Halbuki, fragmanın esas halinde, Sana bütün yaşanan olaylardan dolayı bir korku içerisinde. Bu da demek oluyor ki, Sana'nın iyi niyetle yaptığı bir şey yanlış anlaşılacak, her karakter zincirlemesine birbirine bağlı olacak, domino taşı etkisiyle herkes bir bir düşecek ve bir kaos olacak. Kötü olaylardan Sana sorumlu tutulacak, daha sonra Sana'nın niyetinin iyi olduğu anlaşılacak. Arka fonda çalan şarkı da zaten bunu doğrular nitelikte.

Teorim ise şu yönde; Sana'nın söyleyeceği ya da yapacağı bir şey, Noora ile Vilde arasında bir gerginliğe ya da yanlış anlaşılmaya yol açacak. Noora, Sana'nın gazına gelecek ya da Sana'nın dediği bir şeyden etkilenecek. Vilde'nin kopan incileri burada sembolik bir anlam içeriyor. İnciler masumiyeti simgeler, ve incilerin kopması Vilde'nin masumiyetine gölge düşeceği anlamında. Noora, Vilde'nin imajını zedeleyecek bir davranışta bulunacak ya da Noora, Vilde'nin aslında biseksüel veya lezbiyen olduğunu ileri sürecek. Eva'nın Vilde'nin incilerine basıp düşmesi ise, Vilde'nin başına gelen bir olaydan Eva'nın da etkilenmesi anlamında. Vilde ile Eva arasında arkadaştan da öte bir ilişki ortaya çıkabilir. Ya da Eva, Vilde'yi savunurken zarar görebilir. Daha önceki sezonlarda Vilde, aslında süslenmekten haz aldığını açıklamıştı, Noora'nın lezbiyen olduğunu iddia etmişti, Eva ile de partilerde öpüşmüştü. Büyük bir ihtimalle ilk başta Sana, sonra da Noora, Vilde'nin cinsel eğilimini farkedecek. Vilde ya şaşırtıcı bir şekilde masumiyetini Noora ile kaybedecek ya da beklenen bir şekilde Eva ile kaybedecek. Fragmanda olanlara geri dönecek olursak, Eva'nın tökezlemesi ise Chris'i de etkilemiş olacak. Kız grubunda oluşan kaos dışarıya yansıyacak ve erkekleri de etkileyecek, özellikle de Isak ile Even'i. Buna da büyük ihtimalle Chris yol açacak. Isak, Even'in yanında olmaya çalışacak ama Even geçmişindeki şeylerin etkisinde kalacak. Selfie çubuğu ise bu olayın sosyal medyaya yansıması anlamına gelebilir. Even'in sosyal medya kullanmamasının esas nedeni ortaya çıkabilir. Even'in geçmişinde ilk hoşlandığı erkek, sosyal medya ile Even'in karşısında belirebilir. Belki de kızların hepsi, Even'in geçmisindeki erkekle ya da arkadaş grubuyla Sana sayesinde tanışacak ve olaylar çığrından çıkacak.

vay anasını sayın seyirciler, trailer mı kahve falı mı belli değil :)

Erkek grubu yeni karakterlerden oluşacak o karakterlerden birisi Sana'nın kardeşi olabilir hatırlarsanız okulda nişanlısı falan vardı Sana'yla tartışma vardı aralarında.
Erkek grubundan birisi veya birileri de Even'ın geçmişinden birisi olabilir

!OMG!

Ben fragmanın ters halini ilk izlediğimde ne olduğunu tam anlamamıştım. Hatta ilk başta ters olduğunu bile anlamamıştım. Arkadaki müzik Arapça gibi gelmişti. sonra düz halini izlediğimde bu küçük olayların büyük şeylere sebep vermesi yani diğer anımıyla 'kelebek etkisi' bana baya matıklı geldi. Ama arkadaki müzikle fragman arasında kurabildiğim tek bağ fragmanın düze çevrildiğnde şarkıda 'şu an beni anlayabiliyor musun' kısmı olduğu. Ama senin yazdığın şeyler de baya matıklı. Cidden sezon başlamadan spoi yemiş gibi hissediyorum. Bir de bu sezon Cengizin katılacağını duymuşsunuzdur heralde. Ben onun Evenın arkadaş grubundan biri olup Sanayla ilişki aşayacağını düşünüyorum. Bi arkadaşım abisi olabilir demişti ama o bana çok mantıklı gelmedi çünkü ilk sezonda sana üst sınıflardan birilerini tanımaları gerektiğini falan sylemişti yani bunu o zaman kullanabilirdi. Ben bi de ikinci sezonda vilde ve sanayı çok shiplemiştim ama şimdi ortaya magnus çıkınca magnusla daha tatlı olduklarına karar verdim ve shiplemem o yana döndü jfhoeurfha

Ve bir de bu sezonun son sezon olması var. Evin içinde neredeyse ağlayacaktım. Bu kadar mükemmel bir dizi nasıl bitebilir?

Yousef karakteri var yani Cengiz ayrıca bu karakterin gay ve müslüman olduğu öne sürülüyor.

fragmanı çok güzel yorumlamışsın ama benim kafam hala son sezon olmasında ;(

konuya abone kullanıcılar 7

Yukarı Çık