"sevdiğin bir insana seni seviyorum demek bu kadar zor olmasaydı keşke." -how i met your mother

Suits tartışma forumu

Tüm Forumlar > Suits > Pearson Hardman ortaklığı

yeni konu aç Pearson Hardman ortaklığı

İlk sezonun tamamında organizasyon şemasını bize şekillendirdikleri sırada bir denetim kurulu(ki ortakların çoğunluğu burada yer alıyor) var ve birde aktif olarak yönetim kurulu var(ki bunlarda; Müdür olarak Jessica Pearson, Büyük Ortak/Senior Partner Harvey Specter, Küçük Ortak/Junior Partner Louis Litt)

İkinci sezonun başlamasıyla birlikte şirkete ismini veren diğer isim Daniel Hardman'da işe dahil oluyor. Lakin henüz bu bölümleri izlemeden gelip bu konuyu okuyacaklar için detaya girmeyeceğim. Sadece merak ettiğim ve görüşlerinizi öğrenmek istediğim konu Denetim veya Yönetim kurulları olsun, iyi işini yapanların terfi aldıkça şirket ortakları arasına girebilmesi olsun, şirket ortaklarının yeri geldiğinde yetkisiz kalması olsun çok fazla parametre ve karmaşa yer alıyor.

( ! )

BURADAN SONRASI SPOILER İÇEREBİLİR, DİZİNİN İLK 15-20 BÖLÜMÜNÜ İZLEMEMİŞ OLANLAR OKUMAYI BIRAKSINLAR.

----- ( ! ) S P O I L E R ( ! ) -----

Şahsen Daniel'ın şirketin parasını çalması, şahsi kullanımına sunması ve çok rahat bir şekilde elini kolunu sallayıp çekip gitmesi, peşinden eşinin ölmesi ile beraber tekrar gelip kaldığı yerden devam etmesi ciddi bir soru işareti.

Açıkca sormak gerekirse: Hem şirketin bekası için hem iç huzur hemde takım işi için birliktelik ve bireyler arası doku uyumu son derece önemliyken nasıl olurda Jessica, Daniel ile isim ortağı olmadan önce bunları keşfedememiş merak ediyorum doğrusu.

Hadi sonradan böyle olduğuna tamam diyelim, bu kez de şöyle bir durum çıkıyor ki: Harvey'in barodan atılması mevzusunda bütün ortaklar (denetim+yönetimi kurulları) gelip oy kullandılar. Aynı şey Daniel'ın para çaldığı dönemde yapılamaz mıydı? Dışarıya bir bilgi sızdırmak yada şirket itibarını düşürmek, müvekkil kaybetmek yerine şirket içi bir mevzu olarak nitelendirilip bu sorun çözülemez miydi?

Şirket ortaklarından birisi olduğunda yönetimde koltuk sahibi oluyorsun fakat işi iyi yapmak bir yana, yönetici olmak ayrı bir zanaat. Yani her ne kadar Louis iyi bir yardımcı yöneticisi olsa da, şirketin genel yönetiminde aynı başarıyı sürdüremeyecek düzeyde birisi. Bu bağlamda, şirketteki başarılı kariyeri ve yükselen grafiği yüzünden onu ortaklar arasına dahil etmek ne kadar mantıklı? Sadece yeni hedef belirlemek yada performansını koruyup daha fazla devam ettirmek olarak görsekte bir yerden sonra artık varabileceği bir hedef kalmamış olacak. Neticede şirket ortakları arasına girmiş olduğunda varabileceği son düzeye ulaşmış olacak.

Sizce isim ortağı olmak varılabilecek son nokta mıdır? Birisi bu düzeye eriştikten sonra şirket ile ilişiğinin kesilmesi ne derece doğru olur? Bunun kararını kim verir? Tamamen bir demokrasi var diyemeyiz çünkü yok. Bunun yanı sıra kendi bireysel kavgalarını yönetime yansıtmaları ne derece doğru? Veyahut çoktan bilinen gerçekleri tehdit maksadıyla kullanmak?

Son olarak: Daniel ortalıklarda olmadığı süre zarfında hiçkimse Jessica'nın idareciliğinden rahatsızlık duymazken niçin Daniel geldiğinde ortalık karıştı? Şayet farklı bir aday söz konusu bile değil denilecek olsa bile dışarıdan birisi transfer edilebilir veya Jessica'dan daha iyi olacağı düşünülen birileri devralabilir. En azından adamımız Harvey Specter bunun için var değil mi?

dip: Şirket isminin 4 sezonluk sürede 5 kez değişmiş olması da biraz mantık dışı geliyor. En azından yukarıda bahsettiklerim ve sorduklarımı düşününce şirket radikal kararlarını bu kadar kısa sürede almamalı veya duruma göre refleks almak için uzun yıllar yapamadıklarını kısa sürelerde yapmamalı diye düşünüyorum. (Bkz: Daniel'ın uzun süre ortak kalması)

----- ( ! ) S P O I L E R ( ! ) -----

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

sen çoğu şeyi kaçırmışsın

sen neyi anlamışsın da ben kaçırmışım

HCK

Yazının tamamını okuduktan sonra anlamadım. Sonra bir-iki dakika kadar düşündüm yine anlamadım. Yazıyı tekrar okudum yine anlamadım büyük ihtimalle problem bendedir tabi uykusuzluktan ama sanırım haklisin :)

@cancan1086 İlk iki sezonu baz alan bir yazıydı. Özetlemek ve daha açık şekilde ifade etmek gerekirse:

Pearson Hardman şirketi kurulduğunda iki isim kurucuydu. Jessica ve Daniel. Yani bu %50-%50 demek oluyor. Bu ikisinin birlikte okuduklarını da hesaba katarsak; Jessica'nın Daniel'ı adam gibi tanımamış olma ihtimalini düşünmek gerekiyor. Böyle güzel ve akıcı bir senaryoda insan şunu soruyor: "Nasıl iki düşman kapıda isimlerini yanyana yazdırmaya müsade edebilir?" Yada empati kurmak adına; Sizin şirketinizden para çalacak bir adamla ortak olacaksanız, onu çok iyi tanımanız gerekmez mi? Bu konudaki anti-tez ise Daniel'ın sonradan bu hale gelmiş olmasıydı.

Sanırım burası kâfidir :) Bu mevzudan yola çıkarak 2 farklı düşünce daha var ki:

- - - - -

İşin ikinci boyutu ise; Harvey'in baro'dan atılması ile ilgili kayıp evrak mevzusu vardı hatırlarsanız. Hatta yönetim kurulunun başına kimin geçeceği ile ilgili Louis'in Daniel'a oy verdiği toplantıyı hatırlayın. Tüm yönetim oradaydı. Peki bunca zaman (yani dizinin ilk bölümünden önceki kısım) böyle bir olay olduğunda bu kadar söz sahibi adam neredeydi?

Üçüncü boyutta tamamen başarılı bir grafik izleyen kişinin yönetici ortak olmaya kadar uzanması söz konusu. Yani şirkete her giren adam aşama aşama yükselip o şirketin en tepesine geçebilme ihtimaline sahip olmalı mı? Dizi gereği Harvey'e ilave sempati duymamız gerekiyor. (Ki gerçekten öyle) Ama tam aksine Louis biraz daha itici ve ihanet ustası.

Her bölüm illa birisiyle kavgalı olmak zorunda gibi. Şimdi bu şirketin idari yönetiminde Harvey'i ve diğer başarılı kişileri bir kenara bırakıp sadece Louis endeksli olarak Louis'in yönetici olup olamayacağına karar vermek sağlıklı mı?

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

benim anlamadığım bir kısım var. 2. sezonda bi flashback bölümü var. 5 yıl önceye ait. daniel ın para çalması konusunun gündemde olduğu zamanı anlatıyor ve bölümün sonunda harvey ortak oluyor. Ama (yine 2. sezonda) jessica louis i ortak yapamayacağını çünkü yılda bir kere ortak seçme hakları olduğunu ve bunu harvey üzerinde kullandığını söylüyor. Harvey 5 yıl önce ortak olduysa nasıl oluyor da boyle bir cümle kullanabiliyor? (kaçırdığım noktalar olabilir ama lütfen açıklayın 2.sezonun ortalarındayım)

konuya abone kullanıcılar 4

Yukarı Çık