"biri nasılsın diye sorduğunda gerçek bir cevap beklemiyor." -the vampire diaries

The Last Kingdom tartışma forumu

Tüm Forumlar > The Last Kingdom > Vikings-Last Kıngdom farkı

yeni konu aç Vikings-Last Kıngdom farkı

Şöyle ki özellıkle Last kıngdom'ı izlerken pat diye anlarsınız farkı cok net.
Vikings dizisi Kanada-İrlanda yapımı.Bu ulkeler hala kagıt ustunde bagımsız olsada kralıcelerı 2.elızabettır.Ingılız somurgesıdırler hala yanı.İngılızleri sevmezler bu yuzden.Dizide vikinglerın kahramanlığı hoyratça ve övücü şekılde gosterılmekte.Sahsen bende sahneler,oyuncular açısından daha kalıtelı buluyorum bu dızıyı.Konusu vıkıngslerın avrupayı ozellıkle ıngıltere'nın vıkınglerce işgalını merkeze alan bı dızı.bıldıgınız gıbı wessex krallıgı dısında,butun ıngılız krallıklarını kılıctan gecırmıstır vıkıngler.bunu anlatmakta odak noktası olarak dizi.
Last kıngdom ıse ingılız kanalı bbc'nın tasarladıgı,ve vıkıngs'e rakıp ve tepkı olarak dogdugu cok bellı olan bı dızı.Severek ızlıyorum.Bi vıkıngs olmasa da tarıhe ılgım oldugu ıcın sıkıntı yasamıyorum.Bunun konusuna gelınce ise vıkıngs dizisının tam tersı olarak,dizide daha ılk bolumden vıkınglerın kralı ragnar öldürülüyor,o vıkıngler tarafından fethedılemeyen wessex krallıgı varya ,iste bu Krallıkda merkeze alınıp ingılızlerin kahramanlıgı,vıkınglerın de gaddarlıgını ve barbar olduklarını gosterıyorlar.
İngılızlerın hosuna gıtmemıs tarıhlerının vıkıngsde gosterılıs tarzı anlasılan.. olabılır tabı.Mümkundur.
Bu arada dun Last kıngdom 'ı ızlerken bısey kesfettım.vıkıngs dizisını ızleyen bılır vıkıng kadınları cok guzel olarak lanse edılmıs.bence de dogrudur,kuzey avrupalı kadınların genetıgınde var bu guzellık.Last kıngdomda ıse sırf bunu elestırıp öyle olmadıgını ıddıa etmek ıcın napmışlar brida'yı koymuslar.Gerci guzellık görecelıdır ama çok bellı be guzel olmayan bırı olarak oraya konuldugu.Son yayınlanan bolumde uthred'ın karısınında guzel oldugunu farketmısınızdır.yanı vıkınglerın kadınları tü kaka,ingilizlerin kadınlarına gelınce çok güzel bu dizide:)
Bunlar yakaladıgım detaylar,varsa fıkrınız,tespıtlerınız,detaylarınız bu foruma alalım sizi,yazıverın buraya,ufkumuz genişlesin:))

Bu dizide güzel fakat ilk bölümden spoiler yedikk be ama vikingsin tadından yenmez izlenir spoiler yesek bile :)

@Emrecanbektas99 Ragnar gerçekte öyle ölmüyo vikipediden gerçek ölümünü araştırabilirsin hatta Ubba gerçekte Ragnarın oğlu ama burada öyle göstermemişler bu dizi vikingsten biraz daha ileri tarihi anlatıyor.

Zaten vikinglerın güçten düştüğü,kaybetmeye başladıkları en son dönemi anlatıyorlar.Dedim ya Vikings dizisine tepki olarak var Last Kingdom.Eğer vikings dizisi gıbı en baştan alsalardı tarihi gerçekleri ve kurguyu,İngilizler kendılerı için epey rezıl edıcı bi dizi ortaya koymuş olurlardı :))

Açıkçası kendi fikrimi söylemem gerekirse eğer, harcama,sahne ve efekt olarak Vikings, The Last Kingdom'a ağır basar. Vikings'in savaş sahneleri The Last Kingdom'a göre çok çok daha iyi, tabi bu benim fikrim. Diğer yandan @fraksiyon arkadaşın her dediğine katılıyorum, iğrenç bir sataşma var bu The Last Kingdom dizisinde. Saygılar. :)

Yalnız hem Brida, hem de Uthred'in (eski) karısı Mildrith'in kökeni Anglo-Sakson, Kraliçe Iseult ise Kelt. Ayrıca ölen Ragnar'ın kızı Thyra ve pek dikkat etmediğim figüranlar dışında da hiç Viking kadını görmedik. Yani Norse kökenli kadınların kötü gösterildiği falan yok.

İşte sorun da burda ortada gösterebılecegımız bı vıkıng kadını bıle yok.Ingılız senarıst yer bıle vermıyor kendı dızısınde vıkınglı kadınlara mevcuttakı vıkıng dizisini elestırmek ıcın.
Brıda ya gelınce anglo-sakson ancak devsırme kokenlı bı norse kadını o.
Senarıst de demıs kı madem ben hıc guzel vıkıng kadını koymadım dızıye,düşmanım olan vıkınglerle ılgılı koyacagım ılk kadın hem ıngılız kokenlı olsun hem de görece guzel olmasın.Boylece vıkıng dizisınde gosterılen vıkıng kadınlarının guzellıgını yermiş ve ezmiş olurum dıye dusundu.Olay bu.Ayrıca ıngılızlerın Asıl kokenı kelt ilk onlar geldıgı ıcın brıtanya'ya ancak geldıklerı yer wessex yanı ıngıltere toprakları degıl,kralıce ıseult kelt falan degıl.anglo-saksonlar ise bugunkı ınglızlerın kendılerının kabul ettıgı soyları.
ingılız=anglo-sakson demek zaten gunumuzde dahı.Mildrıth'n de ıngılız(anglosakson) olup guzel bı kadın olması manıdar degıl mı?

Dipnot:Eger ızlemedıysen Vıkıngs dızısını bı ızlemenı tavsıye ederım sana.

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

Olayın ırk'çı bi hal aldığını görebiliyoruz saçmalığın daniskası.
Kusura bakmasın ama senaristin mına korum.

Abi adamlar herşeyi yapıyolar.Hiç tarihte tanınmamış duyulmamış adamların kahramanlıklarını anlatıyor.Biz bir Kürşat ve 40 çerisinin hikayesini TV'ye aktaramıyoruz.Bizde böyle yılda 8 bölümlük dizi çeksek az bütçe ve daha akıllı mantıkla güzel efektleri olan diziler ortaya koyabiliriz.Sokayım Angle Saksonlara sakso çeksin onlar :D

@Deadpool92 senin duymamış olman adamların tanınmadığı anlamına gelmez,ve türkiyeden iyi dizi,film çıkmaz çünkü öyle bir kültür yok burdaki diziler abartılı 3dk slow motion'lu tarihle alakasız drama savaş dizisi olur yada romantik drama başka genre yok.

konuya abone kullanıcılar 7

Yukarı Çık