"oz’un geri kalanında kimse kendisine davranılmasını istediği gibi davranmaz." -oz

True Detective tartışma forumu

Tüm Forumlar > True Detective > True Detective 1.Sezon Finali Hakkında

yeni konu aç True Detective 1.Sezon Finali Hakkında

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

Finali anladım diyenler bana aşşağıdaki resimleri tek tek anlatabilirmi rica etsem ?

http://i.imgur.com/XTl65Y0.jpg

http://metaphr.tumblr.com/post/77980493308/true-detective-identifying-the-yellow-king

Çünkü ortada doğaüstü bir olaylar dönüyor.Kimileri şeytana tapıyor ve şeytana tapan insanlarla uğraşan Detektifin kızınında oyuncaklarıyla tecavüz senaryosunu canlandırmasının bir sebebi olmalı.

yeni bitirdim ilk sezonu benim de kafam karıştı.

Valla bende anlayamadım açıkcası ve bu kadar şeyin cevabını açıklamasını falan 2.sezonda alacağımızı düşündüm. Bi baktım ki baştan sona yeni karakterler.

ilk resim açılmıyor 2. resimden anladıgım kadarıyla bir tane cocukluk resmi vardı 1. sezonda bunların okul halıyle cekılmıs ıste onların karsılastırmasını yazıp yellow kıngıde sonuncu olarak gosstermıs gormedigimizi belirtmiş o elemanın yaslılıgını benim anladıgım bu 2. sezon bitirince 1. sezonu tekrar izlicem 2 ay sonra basladım 2. sezona

ilk resimden başlayalım:
soldan ilk sütun ayin i yapan 5 kişi ve 1 kurbanın fotoğrafıyla başlıyor sonrasında ise Marty'nin büyük kızı Audrey'nin oyuncaklarla yaptığı 1 maktulü izleyen 5 kişilik bir araştırma ekibiyle devam ediyor, son kare ise Rusty'nin dedektiflere açıklama yaparken bira kutularından kestiği 5 adamı gösteriyor.
ikinci sütunda işler biraz daha karışık; Marty'nin kızının okulda yaptığı çizimleri görüyoruz muhtemelen maskeli bir adam ve kadının cinsel birlikteliği çizilmiş, önemli detay son karede; kızın çizimlerinden birinde arkada yer alan kolları olmayan kanatlı bir melek figürü Tuttle ailesine ait terkedilmiş okulun duvarında da yer alıyor.
üçüncü sütunda Marty ve Maggie'nin evinde muhtemelen Audrey tarafından çizilmiş spiral deseninin görüyoruz ayrıca yatak odalarında yer alan çiçek çizimleri(çizim tekniğinden yine bir çocuğa ait olduğu anlaşılıyor), marty ve Rusty'nin 95 yılında kurtardığı kızın kaldığı psikiyatri hastanesinin duvarındakilerle neredeyse aynı.
dördüncü sütunda dizinin introsunda gördüğümüz neon haç'ı hem Marty'nin kızının ergenlik çağında taktığı küpelerde hem de Tuttle'ın ofisinde görüyoruz
beşinci sütunda Audrey'nin bir ressam olduğunu ve siyah yıldızlar içeren bir resim yaptığını görüyoruz, ayrıca Marty kızının nasıl olduğunu sorduğunda Maggie şu an iyi bazen artık ilaçlarına ihtiyacı olmadığını düşünüyor diyor. Buradan Maggie'nin psikiyatrik tedavi aldığını anlıyoruz.
altıncı sütunda ayin kasetinde yer alan kurbanın kafasına oturtulmuş püsküllü tacı görüyoruz benzeri bir taç Audrey'nin kafasında ve bu taç için kızkardeşi ile kavga ettiğini hatırlayalım. Muhtemelen bilinç altında kalan bu simgeler duygusal durumunu etkiliyor ve bazende tetikleme etkisi yaratıyor.
ikinci resimde:
ilk madde yeninden kült'ün 5 kişi olduğu vurgusunu yapıyor.
ikinci maddede Tuttle'ın "Youth Spring" projesine bağlı okullardan biri olan "The Lights Way" 'e giden çocukların mezuniyet resimleriyle, araştırma boyunca karşılaştığımız hallerini görüyoruz. Dora Lagne ilk kurbanımız ayrıca boynundaki siyah yıldızların bir anlamı var,Charmaine Ledoux ise kendi bebeklerini öldürdüğü için tutuklanıyor (neden öldürdüğü şüpheli fakat teorik olarak ayinle bağlantılı olduğu muhtemel), ayrıca mezuniyet resmindeki tüm kadınlar Indiana'da bulunamamış kayıp kişiler, muhtemelen kurbanlar. Fakat erkeklere daha fazla dikkat etmek gerekiyor zira Reggie Ledoux, Reverend Tuttle, Jake Herbert (kendisi Maggie'nin babası), Errol(nam-ı diğer çimleri biçen adam) ve tövbeli papazımız Joel Theriot. Fakat altıncı erkeği dizi boyunca görmüyoruz ki muhtemelen kendisi Yellow King.

Şimdi elimizdeki detayları değerlendirdiğimiz zaman gördüklerimiz ilginç; Audrey'nin çizdiği siyah yıldızlı resmin ayin kurbanı Dora Lagne'in boynuna da çizilmiş olması, ayrıca evlerine çizdiği spiral sembolü, Audrey'nin ergenlik çağındaki problemli halini anlayamamıştık, ki cinsellik ile ilgili kavram bozukluğu yaşadığını daha çocukken yaptığı çizimlerde anlamıştık, bu konuda iki tahminim var birincisi Audrey dedesi olan Jake Herbert'e ait ayin kasetini küçükken yanlışlıkla buldu ve izledi, diğer tahminim ise Audrey dedesi tarafından bir kurban olarak seçildi.Bu iki teoride biri bile Audrey'nin durumunu açıklıyor.

Biraz bile anlamanıza yardımcı olduysam sevinirim.

kaynaklar:
ilk resim: http://imgur.com/XTl65Y0
ikinci resim:http://metaphr.tumblr.com/post/77980493308/true-detective-identifying-the-yellow-king

konuya abone kullanıcılar 4

Yukarı Çık