"Sol elinle taş tutarken, sağ elinle tokalaş." - Frank Underwood

Mr. Robot tartışma forumu

Tüm Forumlar > Mr. Robot > Dizinin asıl amacı!

yeni konu aç Dizinin asıl amacı!

Bu diziye yeni başladım ve bir gecede izledim bölümleri. Dizinin kalitesi hakkında tartışmayacağım. Kimisi süper bulur kimisi boş. Ve öyle "bilgisayardan anlamayanlar bu diziyi izlemesin" diye boş boş cümlelerde kurmayacağım. Her insan en az bir konuda cahildir. Her haltı bilen varsa çıksın ben biliyorum desin bize en büyük cahilliği göstersin. Her neyse.

Bakalım diziye. Günümüzde bahsi çok geçen konu ne (gavur ağızlılar buna "günümüzün trendi" der) tabi ki sosyal medya. Facebook, twitter, integram bunları dizide teker teker gördünüz sizde. İnsanların birbirleri ile sosyal medya üzerinden iletişime geçtikleri platformlar. Yani milletin karısını kızını kestikleri, kocalarını takip ettikleri, dedikodu yaptıkları kısaca her türlü sapkınlığın olduğu yerler. Milletin hoşuna giden şeyler. Bu adamlarda bu güzel insanları işte buradan yakalarız diye bir dizi yapmışlar. Ama bu dizi ne anlatıyor ?

Şirketi kurtaran süper bir bilgisayar kullanıcısı, hayalleri var dünyayı güzel daha güzel yapmak istiyor, işte onla aynı fikirde insanlar, bunlar yasa dışı kahramanlar, dünyayı ele geçirmiş bir şirket, falan filan... Klasik.. Tek kelime ile. Ama dedim ya yine konu bu değil. Dizi güzeldir, klasiktir, berbattır. Bu kişisel görüştür. Bizim konumuz genel görüş. Hemen bir dip not atalım. Herkesin geneli yorumlaması da farklıdır.

Ben bu dizide ne gördüm. Bu dizide bize tamamen şunu aşılamaya çalışıyorlar. Birileri var bu dünya da kimse onlara hesap soramıyor ve bu dünyayı onlar yönetiyor. Kimi buna illuminati der, kimi derin devlet, kimi zengin godomanlar. Bakın bize burada vermeye çalıştıkları bu kişilerin iyi kimseler yada kötü kimseler olduklarını bilmemiz yada düşünmemiz değil. Burada ki amaç iyi yada kötüler ama onların varlığı gerçek diye kabul etmemiz. Sonuçta bugün iyi olan yarın kötü olabiliyor yada tam tersi. Bunlarda tamamen yönlendirmelerle sahte mahalle baskılarıyla kısa zamanda gerçekleşebiliyor. Dediğim gibi bize bu diziyle ve bunun gibi birçoğu ile aşılamak istedikleri 1. AMAÇ: ONLAR VAR!

Gelelim dizideki sürekli olarak aşılanan ikinci konuya. Bir edepsizlik bir pislik sürekli var bölümlerde dikkat ettiyseniz. Bunu dinen cahiz değil olarak değilde ahlaki açıdan değerlendirin.
İçki, kadınlar, eşcinseller, madde bağımlıları, uyuşturucu, haplar, silahlar. Bunların kelime anlamını bilen her insan ne kadar zeka özürlüsü olsa da bir kaçına hiç dokunmaması gerektiğini, yanından geçmemesi gerektiğini düşünür. Ama bunların hepsini hayatına sokmuş azımsanamayacak kadar insan var. Peki nasıl oluyor bu? Bunlar kötü diye her yerde anlatılıyor, okunuyor da nasıl bu insanlar bu yollara düşüyorlar? İşte kanalı değiştirip diğer bir diziye baktığınızda anlarsınız. Örnek veriyorum aşk acısı çeken bir kadın şuan tamda geçtiğimiz kanalda. Yalnız başına oturuyor içkisini yudumluyor, yanı başında duran ilaç kutusunu midesine boşaltıyor ve intİhar ediyor. Sende bunu izliyorsun duygulanıyorsun ağlıyorsun falan filan. Birgün hayatında böyle bir durumla karşı karşıya geliyorsun. Aklına hemen içki geliyor. İçtikçe ellerin hapa gitmiş intİhar etmişsin. Uyuşturucuya bulaşmışsın yada başka bir halt. Nereden geldi aklına peki bunlar ? İşte sana aşılanan mesajlardan. Sen farkında bile değilsin. Bu dizide ki 2. amaç: İÇKİ, KUMAR,SEX, MADDE BAĞIMLILIĞI, İNTİHAR.

Gel gelelim 3. şıkka. Daha bu üçüncü şıktaki görüşümü ispatlayacak bir sahne olmadı. Tam anlamıyla. Ama eminim bunun içinde bir planları vardır. Dizide bir tane kadın var. Hani şu dünyayı kurtarmaya çalışan ekibimiz varya. Başı örtülü usame bin ladin tohumuna benzeyen. Allah aşkına nasıl bir tiptir o? Yani bu kadar çok teröriste benzetmek neden o karakteri? Bizim mahallenin çoğunun başı örtülü fakat hiç biri bu karı gibi terörist kılıklı değil. Şimdi akıllı uslu konuşuyodun ne oldu bir anda böyle car cahil havlamaya başladın diyeceksiniz demi? Hah işte 3. amaçta bu. Müslümanları dünyaya terörist gibi göstermeye çalışmak. Bunu söyleyerek değilde beyninize siz fark etmeden aşılayarak yapmaya çalışıyorlar. Aslında bu adamlar hiç bir dini kabul etmiyorlar. (Şimdi diyeceksiniz ki sen bu adamları baştan kabul etmişsin. Evet çünkü gerçekten varlar. Yoksa kimse 50 bin TL başbakan maaşı için 50 milyon TL para harcamaz) Dinleri kabul etmedikleri gibi inanan insanlarında inancını zedelemeye çalışıyorlar ve kötü yola teşvik ediyorlar. Bunu siz fark etmeden bilinç altınıza sokarak yapıyorlar. (coca cola 25. kare olayı yazın google a bir araştırın mesela bir örnek) Peki neden müslümanlık? Dünyada müslümanlar manyak gibi çoğalıyorlarda ondan. En büyük tehdit onlara göre müslümanlar. Doğurup doğurup sokağa atmıyormuyuz çocukları? Neyse bu ayrı bir konu hiç girmeyelim. Ama sağlam çoğalıyoruz. Ve fazla olandan korkarlar. Önce onu devirmeye çalışırlar. En saf din müslümanlık olduğu için ona saldırıyorlar. Ama dediğim gibi müslümanlara saldırmalarının sebebi başka bir dinden oldukları için değil. Onlar dinsiz şeytan uşakları çünkü.

Çok uzun yazdım kusur bakmayın. 3. amaç ise DİN DÜŞMANLIĞI.

Herkesin çok güzel mesleği vardır. Herkes işinde gücünde başarılıdır. Bundan şüphem yok. Ama kime çalıştığını ve neye hizmet ettiklerini bildiklerinden emin değilim işte.

Kalın sağlıcakla.

Size birşey sorayım bayım. Çok yakın bir arkadaşınızın,can dostunuzun aslında eşcinsel olduğunu öğrendiniz. Bunu bilmeden önce kendisi hakkında nasıldır diye size sorsaydım bana iyi bir insan olduğunu söylerdiniz. Peki eşcinsel olması hangi durumu değiştirdi? İnsanların ahlaki davranışlarını veyahut da vicdani değerlerini onların bağlı oldukları din,tercih ettikleri yaşam veyahut da yöneldikleri cinsel eğilimine göre kesin olarak söyleyemeyiz. İnsanın içinde olumlu duyguların yeşermesi belirliyor vicdanını. Buna içki sorunu olan birini de ekleyebiliriz. İçki sorunu vardır fakat sokakta yaşayan insanlara karşı duyarlılığı çok yüksektir onlara yardım etmeye çalışmaktadır. Hatta saydığınız ve sapık olarak nitelediğiniz insan grubunun içerisinde kim bilir siz de bulunabilirsiniz yaşam bu neyin nasıl olacağını bilemiyoruz. Biz ahlakı savunurken çok önemli bir şeyi kaybediyoruz. Empatiyi. Algıların çok göreceli olduğunu. Tüm insanları tek bir çatı altında toplamanın imkansızlığını. Çünkü ırkımızı ileriye götüren şey de farklılıktan ibarettir. Şu an kullandığınız bilgisayarın,modern bilgisayarların gelişiminin yolunu açan insan Gay'di bayım.(bkz:Alan Turing) Eğer bu yüzyılda insülin iğnesine sahipseniz sizinle aynı dini paylaşmayan birinin sayesindedir. Keza bir otoimmün hastalık olan behçet hastalığını tanımlayan da (bir hristiyanın gözünden bakacak olursak) dinsiz kafir biriydi. Ve bir Türktü.
Sonuçta söylemek istediğim şey zilyon tane şey izleyin zilyon tane şey okuyun fakat unutmayın bu dünyada tek bir doğrunun tek bir gerçeğin peşinde koşmaya devam ettikçe hepimiz savaşların ideallerin uğruna ölmeye öldürmeye devam edeceğiz.
Umarım bu konuda biraz olsun fikirleriniz üzerinde düşünmenizi sağlamışımdır saygılarımla :)

a7a

Yazımda kişileri ve tercihlerini eleştirmedim ben. Başlığa tekrar bakılırsa anlatmak istediğimi anlarsınız. Ben ne bir eşcinsel için ne de bir içkiye düşkün bir insan için yorum yaptım. Ve kimsenin tercihini sorgulamadım. Ben eleştiriye açığım. Ve eleştiriyi dikkate alırım. Sizde şimdiki eleştirimi dikkate alın ve asıl anlatmak istediklerimi anlamaya çalışın :)

"Gelelim dizideki sürekli olarak aşılanan ikinci konuya. Bir edepsizlik bir pislik sürekli var bölümlerde dikkat ettiyseniz. Bunu dinen cahiz değil olarak değilde ahlaki açıdan değerlendirin.
İçki, kadınlar, eşcinseller, madde bağımlıları, uyuşturucu, haplar, silahlar. Bunların kelime anlamını bilen her insan ne kadar zeka özürlüsü olsa da bir kaçına hiç dokunmaması gerektiğini, yanından geçmemesi gerektiğini düşünür. "
Bunlar sizin sözleriniz bayım :)

"İçki, kadınlar, eşcinseller, madde bağımlıları, uyuşturucu, haplar, silahlar. " gerçek dünyaya hoşgeldin kardeşim. Hayat, senin o güvenli sandığın odanda dizi izlemek değil ne yazık ki. Kaostan bu kadar korkmanın sebebide, hani o suçladığın şirketler ya da godomanlar değil. Kurulan ahlak sistemi ve din. Kaos evrimleştirir, öğretir ve gözlem yapma şansı sunar. Güven hissettiğin yerde sabit kalırsın. Dünyanın başına gelen en kötü şey diye düşündüğün şeyin aslında tek amacı var, gözlerini aç. Kendini, ruhunu ve bedenini tanı. Gözlerinin içine bak ve hisset. Durum bu. Sikkofield'lik yapmana gerek yok, kolay gelsin.

Dizi dünyayı ele geçirmek istiyor beyler dağılalım

Okumaya üşendim şimdi ama dizi gerçekleri göstermeye çalşıyor.

Klasik islamcı bakış açısı ve yine "illuminati dünyayı yönetiyor" olgusu üzerinden saçmasapan bir değerlendirme. He anam he dünyayı bir tek şirket yönetiyor bunu da dizilere sakladıkları gizli mesajlar ile insanlığa duyuruyorlar. Komiksiniz:)

Ben dediklerin yanlış veya doğru demiyorum. Desem de attığım tek bir yorumla bir düşünceni değiştiremem... Dizi hakkında inanılmaz sayıda teori üretmişsin ve bence çoğu zorlama olmuş hani bazı cümleleri okurken "yoğamına" dediğim yerler olmadı değil. Lakin senin bu teorilerinde biraz basitlik seziyorum çünkü dediklerin zaten yıllardır video sitelerinde işlenen ve illermemati(or somethin') gibi bir oluşumun olduğunu (elbette var ama bu kadar basit değil) ve insanlara bunun paravan bir şirket gibi çalıştığını inandırmaya çalışanlardan -bana kalırsa "embesil" olan bu insanlardan- etkilenmiş gibisin. Bana kalırsa da, bu dizide bir şizofreni durumu var ama abartılı değil. Bir ara Tyler Durden izler gibi hissettiğim oldu ama bahsetmek istediğim bu değildi. Anlattığın "teoriler" hakkında düşüncelerimi düzgünce yazmak istiyorum...

I. Madde benim bildiğim tarihe göre "gizli" oluşumlar ilk krallıklardan beridir var bu dünyada, kimisi ingiltere kraliyet ailesi diyebilir kimisi 16. yy da kurulan illermemati diyebilir kimisi romalılardan bu yana gelen bir örgüt olduğunu söylebilir bla bla... Bu diziye kalmadan zaten böyle bir şeyin olmadan bu sistemin olmayacağını düşünüyorum. Her zaman bu tür derin sistemler olmuştur ve olacaktırda... çünkü insanlık böyle bir şey kimileri yönetmek için yaşar kimileri yönetilmek için ve yöneten insanlar bana kalırsa çoğu psikopattır, olmak zorunda çünkü bu sayede her şey döngüye devam edebiliyor, bu insanlığın yapısında vardır lafım ona eğer siz en baştan 1. sınıfta bile başkanlık sistemi koyarsanız insanlar buna alışacak ve bunu isteyecektir bunu kimse engelleyemez ve bana kalırsa bu değişmemelide çünkü insanlığı doğasıdır bu. Böyle örgütler elbette var ve dizide işlenmesi doğal çünkü insanlar bunu istiyor, eğer senaristler evil corporation'ı eklemeseydi diziye gündelik bir dizi olarak kaçmazmıydı sanki ? sen bunu izlermiydin peki ? Bence böyle bir oluşumdan bahsedilmesi gayet doğal ve zekice bir hamle olmuş buradan dizinin yapımcısını kutluyorum Kappa.

II. Madde Cinsellik, uyuşturucu, silah,kadın bla bla bunların olmadığı bir dizi bilmiyorum varsada çizgi film olduğunu varsayıyorum cahilliğime verin gayet normal duruyor bana göre. ahlaki olarak düşünürsek bunlar yanlış olabilir ama hangi ahlaka göre eğer uymuyorsa diziyi izlememelisin. neyse gelelim

III. Maddeye... III. maddeye yazdıklarını okurken kahkaha atıp bir yere YOLO ya da Kappa yazdımı diye kontrol ettim :D cidden bunları hangi düşünce ile yazdın bilmiyorum sen buraya gelip mr. robot izleyip dininden soğuyor isen (ki dizide bunun için bir uğraş dahi yok!) bence inancını bir gözden geçir. Bir diziyi gerçek gibi algılayıp (islimi diğirliri kotoloyorlor XD) falan yazman bana gülünç geldi. Çoğu yahudinin NA de yaşamasına rağmen yahudilerle bin bir türlü alay ettiklerini biliyorum ama bir yahudinin çıkıpta "benim dinimle alay edip terörist gösteriyorlar kahrolsun amerika" dediğini bilmiyorum varsa cahilliğime verin dostlar... ayrıca bu tür şeyleri söyleyip yok ne bileyim "Kahrolsun Amerika" ya da "Şerefsiz İsrail!1!!bir!uno!!" falan deyipte kullandığı PC hardware'ının nerede üretildiğini bilmeden kullandığı anti-virusun yazılımını kim yazdı ya da giydiği kotu kim üretti kimin ürettiği besinleri tüketti bunları bilmeden böyle şeyleri söyleyenlerin kanaatimce gram beyni yoktur...

neyse arkadaşlar yazım biraz egoistçe olabilir sağlıcakla kalın :)

Hahahaha uzun zamandır bu kadar gülmemiştim eyv.

Merhaba,

Siteye sırf bu başlığa yorum yazabilmek için üye oldum. Hayatımda bu kadar komik ve saçma bir eleştiri okumamıştım :D Şahsi görüşüm tabii hani diyorsunuz ya kişiden kişiye değişir :)

Öncelikle dizide facebook vb. sosyal paylaşım siteleri zaten övülerek anlatılmıyor. Hadi diyelim dizide çok geçti, bunun kötü tarafını ya da yanlış bir tarafını göremiyorum. Şahsen ben aktif bir twitter, facebook ve instagram kullanıcısı olarak asla bir diziyi bunlar var diye izlemem. Sosyal paylaşım sitelerini de karı-kız kesme yeri diye görmeniz, öyle olduğu anlamına da gelmez.

1. eleştirinizle başlamak istiyorum. Her toplumda mutlaka laf edilemeyen bir kesim vardır. Tıpkı hükümet gibi. Laf mı ettin? Al sana hapis. Al sana bilmem kaç milyarlık para cezası. Kimsenin sesini çıkaramadığı bir üst kademe her zaman olacak. Dizide bu ortaya çıkarılıyorsa bunun nedeni dizinin gerçek dünyayı yansıtmasıdır. Her normal vatandaş eşitlik ister. Güzel bir dünya istemeyen insan varsa tuhaf kaçar. Dizinin kahramanının bu üst kademenin haksızlıklarla oraya geldiğini bildiği için onları çökertmek istemesi gayet doğal bir davranış. Özellikle bilgisayar konusunda bu kadar güçlü bir yeteneği varken. Üstelik görüyorum ki Arrow izliyorsunuz. Arrow'da da Queen Consolidated farklı değildi Evil Corp.tan :)

2. eleştirinize bakalım. Bu eleştiri açıkçası çok çocukça geldi bana. Şahsi fikrim. "İçki, kadınlar, eşcinseller, madde bağımlıları, uyuşturucu, haplar, silahlar." Uzak durulması gerekenler demişsiniz bu listenin başlığına ama listede neden kadınların ve eşcinsellerin uzak durulması gereken insanlardan olduğunu anlamadım :D Evet içki, uyuşturucu vs. güzel alışkanlıklar değil tabii ki ama bu demek değil ki her içki içen alkolik ya da psikopat. Şahsen ben birayı aşırı severim ama bu şimdiye kadar beni psikopat yapmadı :D Eşcinselliğe gelince, heteroseksüellerin olduğu dizi ne kadar normalse, homoseksüellerin olduğu bir dizi de o kadar normaldir. Hatta bana kalsa diziye renk katıyorlar. Üstte arkadaşın dediği gibi farklılıklar hayata renk katar. İstediğiniz kadar kaçın ya da görmezden gelin, bu insanlar var ve her zaman olacak :) Bunların olmadığı bir dizi arıyorsanız da size pembe dizi izlemeyi öneriyorum her ne kadar hiç izlememiş olsam da :)

3. eleştiri ki dünyanın en saçma eleştirisi ödülünü layık gördüğüm eleştiri bu. Ben ateistim ama ben bile diziyi izlerken o müslüman kızın teröriste benzediğini düşünmedim. Tam tersine bana kalırsa sevdiğim ve barışçıl bir karakter. Dinleri kabul etmeyen insanların şeytana taptığını da nerenizden uydurdunuz bilemiyorum ki bu aşırı komik :D Dinleri kabul etmeyen zaten şeytanın da varlığına inanmamış olur mantıken çünkü şeytan, melek vs din unsurudur. Satanizm'den bahsediyorsanız anlarım anca dediğinizi. En saf din islam demişsiniz ki şahsi görüşüm bu katılmıyorum. Zira islam ülkelerinde savaş olmayanına rastlamadım. Bunu söyleyince genelde şu cevabı alıyorum: Gerçek İslam bu değil. İnsanlar yanlış uyguluyor. E kardeşim onca ülkede, milyonlarca insanda hiç mi doğru uygulayan yok o zaman? Müslümanlardan korkulduğunu söylemişsiniz. Adamların elinde milyon tane biyolojik silah var. En basit örneği herkesin nefret ettiği Amerika'nın elindeki güç, tüm müslüman ülkeler birleşse de elde edilemeyecek bir güç. Yani korkulduğunu düşünmüyorum. Bence dininize o kadar bağlısınız ki en yüce din sizinki diye düşünüyorsunuz. Yarası olan gocunur misali de dizideki müslüman kızın terörist olarak algılandığını düşünüyorsunuz :)

Saygılar.

konuya abone kullanıcılar 12

Yukarı Çık