"insanlar hakkında olumlu düşünmek onları iyi biri yapmaz." -house m.d.

Mr. Robot tartışma forumu

Tüm Forumlar > Mr. Robot > Dizinin asıl amacı!

yeni konu aç Dizinin asıl amacı!

Bu diziye yeni başladım ve bir gecede izledim bölümleri. Dizinin kalitesi hakkında tartışmayacağım. Kimisi süper bulur kimisi boş. Ve öyle "bilgisayardan anlamayanlar bu diziyi izlemesin" diye boş boş cümlelerde kurmayacağım. Her insan en az bir konuda cahildir. Her haltı bilen varsa çıksın ben biliyorum desin bize en büyük cahilliği göstersin. Her neyse.

Bakalım diziye. Günümüzde bahsi çok geçen konu ne (gavur ağızlılar buna "günümüzün trendi" der) tabi ki sosyal medya. Facebook, twitter, integram bunları dizide teker teker gördünüz sizde. İnsanların birbirleri ile sosyal medya üzerinden iletişime geçtikleri platformlar. Yani milletin karısını kızını kestikleri, kocalarını takip ettikleri, dedikodu yaptıkları kısaca her türlü sapkınlığın olduğu yerler. Milletin hoşuna giden şeyler. Bu adamlarda bu güzel insanları işte buradan yakalarız diye bir dizi yapmışlar. Ama bu dizi ne anlatıyor ?

Şirketi kurtaran süper bir bilgisayar kullanıcısı, hayalleri var dünyayı güzel daha güzel yapmak istiyor, işte onla aynı fikirde insanlar, bunlar yasa dışı kahramanlar, dünyayı ele geçirmiş bir şirket, falan filan... Klasik.. Tek kelime ile. Ama dedim ya yine konu bu değil. Dizi güzeldir, klasiktir, berbattır. Bu kişisel görüştür. Bizim konumuz genel görüş. Hemen bir dip not atalım. Herkesin geneli yorumlaması da farklıdır.

Ben bu dizide ne gördüm. Bu dizide bize tamamen şunu aşılamaya çalışıyorlar. Birileri var bu dünya da kimse onlara hesap soramıyor ve bu dünyayı onlar yönetiyor. Kimi buna illuminati der, kimi derin devlet, kimi zengin godomanlar. Bakın bize burada vermeye çalıştıkları bu kişilerin iyi kimseler yada kötü kimseler olduklarını bilmemiz yada düşünmemiz değil. Burada ki amaç iyi yada kötüler ama onların varlığı gerçek diye kabul etmemiz. Sonuçta bugün iyi olan yarın kötü olabiliyor yada tam tersi. Bunlarda tamamen yönlendirmelerle sahte mahalle baskılarıyla kısa zamanda gerçekleşebiliyor. Dediğim gibi bize bu diziyle ve bunun gibi birçoğu ile aşılamak istedikleri 1. AMAÇ: ONLAR VAR!

Gelelim dizideki sürekli olarak aşılanan ikinci konuya. Bir edepsizlik bir pislik sürekli var bölümlerde dikkat ettiyseniz. Bunu dinen cahiz değil olarak değilde ahlaki açıdan değerlendirin.
İçki, kadınlar, eşcinseller, madde bağımlıları, uyuşturucu, haplar, silahlar. Bunların kelime anlamını bilen her insan ne kadar zeka özürlüsü olsa da bir kaçına hiç dokunmaması gerektiğini, yanından geçmemesi gerektiğini düşünür. Ama bunların hepsini hayatına sokmuş azımsanamayacak kadar insan var. Peki nasıl oluyor bu? Bunlar kötü diye her yerde anlatılıyor, okunuyor da nasıl bu insanlar bu yollara düşüyorlar? İşte kanalı değiştirip diğer bir diziye baktığınızda anlarsınız. Örnek veriyorum aşk acısı çeken bir kadın şuan tamda geçtiğimiz kanalda. Yalnız başına oturuyor içkisini yudumluyor, yanı başında duran ilaç kutusunu midesine boşaltıyor ve intİhar ediyor. Sende bunu izliyorsun duygulanıyorsun ağlıyorsun falan filan. Birgün hayatında böyle bir durumla karşı karşıya geliyorsun. Aklına hemen içki geliyor. İçtikçe ellerin hapa gitmiş intİhar etmişsin. Uyuşturucuya bulaşmışsın yada başka bir halt. Nereden geldi aklına peki bunlar ? İşte sana aşılanan mesajlardan. Sen farkında bile değilsin. Bu dizide ki 2. amaç: İÇKİ, KUMAR,SEX, MADDE BAĞIMLILIĞI, İNTİHAR.

Gel gelelim 3. şıkka. Daha bu üçüncü şıktaki görüşümü ispatlayacak bir sahne olmadı. Tam anlamıyla. Ama eminim bunun içinde bir planları vardır. Dizide bir tane kadın var. Hani şu dünyayı kurtarmaya çalışan ekibimiz varya. Başı örtülü usame bin ladin tohumuna benzeyen. Allah aşkına nasıl bir tiptir o? Yani bu kadar çok teröriste benzetmek neden o karakteri? Bizim mahallenin çoğunun başı örtülü fakat hiç biri bu karı gibi terörist kılıklı değil. Şimdi akıllı uslu konuşuyodun ne oldu bir anda böyle car cahil havlamaya başladın diyeceksiniz demi? Hah işte 3. amaçta bu. Müslümanları dünyaya terörist gibi göstermeye çalışmak. Bunu söyleyerek değilde beyninize siz fark etmeden aşılayarak yapmaya çalışıyorlar. Aslında bu adamlar hiç bir dini kabul etmiyorlar. (Şimdi diyeceksiniz ki sen bu adamları baştan kabul etmişsin. Evet çünkü gerçekten varlar. Yoksa kimse 50 bin TL başbakan maaşı için 50 milyon TL para harcamaz) Dinleri kabul etmedikleri gibi inanan insanlarında inancını zedelemeye çalışıyorlar ve kötü yola teşvik ediyorlar. Bunu siz fark etmeden bilinç altınıza sokarak yapıyorlar. (coca cola 25. kare olayı yazın google a bir araştırın mesela bir örnek) Peki neden müslümanlık? Dünyada müslümanlar manyak gibi çoğalıyorlarda ondan. En büyük tehdit onlara göre müslümanlar. Doğurup doğurup sokağa atmıyormuyuz çocukları? Neyse bu ayrı bir konu hiç girmeyelim. Ama sağlam çoğalıyoruz. Ve fazla olandan korkarlar. Önce onu devirmeye çalışırlar. En saf din müslümanlık olduğu için ona saldırıyorlar. Ama dediğim gibi müslümanlara saldırmalarının sebebi başka bir dinden oldukları için değil. Onlar dinsiz şeytan uşakları çünkü.

Çok uzun yazdım kusur bakmayın. 3. amaç ise DİN DÜŞMANLIĞI.

Herkesin çok güzel mesleği vardır. Herkes işinde gücünde başarılıdır. Bundan şüphem yok. Ama kime çalıştığını ve neye hizmet ettiklerini bildiklerinden emin değilim işte.

Kalın sağlıcakla.

Herkes gereken cevabı vermiş zaten de, o kızın nesini teröriste benzettiniz anlamadım. E böyle giyiniyor bazı insanlar? Kendi arkadaşlarımdan biliyorum. Komiksiniz yani.

Ulan a7a boş konuşmak için tonla yazı yazmışsın bize acımıyorsan ellerine acı asdfgh

Açıkçası fazlasıyla saçma buldum yorumlamalarınızı özellikle cinsellik intihar ve uyuşturucu bölümünde bi de din düşmanlığı var tabii ona değinmek bile istemiyorum. Cinsellik her canlının doğasında olan bir şey ve bunu gereğinden fazla abartmak gereksiz sonra gelelim intihar meselesine dizi zaten başlı başına psikolojik unsurlar içeriyor sen kalkıp biri aşk acısı çektiğinde intihar ediyor diye izlediğin şeyi direkt uygularsan affedersin ama o senin hayatta ne kadar boş bir insan olduğunu gösterir. Herhangi psikolojik bir rahatsızlığa düşmeden insan intiharı düşünmez şayet düşünüyorsa emin ol bi rahatsızlığı başlamıştır. Uyuşturucuya gelecek olursak yapma ama dizi uyuşturucu kullanılıyor diye kalkıp kendi yaşamına uyuşturucuyu sokan insan mı olur? Breaking Bad bitirdim kalkıp bende meth yapayım o zaman.

Ben hala Elliot'ın şizofreni belirtileri gösterdiğini düşünüyorum zaten dizinin amacı bu insanın direkt psikolojik olarak etkilemek.

Sanırım okuduğum en düzgün eleşetiri buydu

konuya abone kullanıcılar 12

Yukarı Çık