"Geçmişi ne kadar derine gömdüğün önemli değildir. Geri gelir." - Frank Underwood

Shadowhunters tartışma forumu

Tüm Forumlar > Shadowhunters > Diziyi eleştiri yağmuruna tutan,kitapçı tayfa...

yeni konu aç Diziyi eleştiri yağmuruna tutan,kitapçı tayfa...

Şimdi yazacaklarımın anlam kazanması açısından,bu yorumumu okumadan önce dizinin 1. ve 2. bölümlerinin altındaki yorumları okursanız aslında daha yararlı olur sizin için...
Şöyle başlayayım kitapçı tayfa ile kastettiğim şu:
Öncelıkle dizininin bölümlerının altında paylaşılan yorumlara göre neredeyse herkes kitabını okumuş bu dizinin.Bir eleştiri,pir eleştiri... Bi tarafta 'yok abi berbat bi oyunculuk diyenler' diger kitapçı tayfanın yorum kalıbı ise hepımızın aşina olduğu 'kitaptaki gibi gitmiyor,olay örgüsü'. falan fistan..
Öncelikle kitap okumadıklarını,bi senarist tarafından hazırlanan fantastik dizi izledıklerını hatırlatmak isterım kıtapçı tayfaya.Tabi ki tıpatıp aynı olmayacak,Yoksa senarıst eger kendı fıkrını,kurgularını ortaya koymayacaksa ne anlamı var dizi çekıp o kadar masraf yapmasının?
Ayrıca bugün baktıgımızda kıtaptan uyarlanmıs hangı dizinin tıpatıp aynı oldugu veya olabılecegı ıddıa edılebılır?Normal bı durum bu yanı,anormal olan ıse bu yorumu yapanlar...
Eminim bu kıtapçı tayfa, kıtaptan uyarlanmış diger dizilerın bolumlerının altına da aynı yorumu atıp,elestırısını yapıyorlardır.Şaşırmam...
Her kitap yazanı ve okuyanı için degerli bi hazinedir burası bi gerçek,ancak sinema veya dizi setlerı de ve en önemlisi senaryo da bi senarıst için kendı hazınesıdır bunu da unutmayalım lütfen.Elbette her ıkı tarafta eserlerını kendılerınden birşeyler katarak farklarını ortaya koyacak ! Ayrıca rakıplerınden de farklı olmaya calısacaklar...
Bunun dışında bir de şunu farkettım kötuleyip elestıren kıtapçı tayfanın çoğu kızlar.Neden acaba?
Bana göre bunun sebebı clary fray karakterını canlandıran seksı kızılın varlıgı.Yok efendım oyunculugu kotuymus,yok şuymuş yok buymuş.Eleştırecek yer arıyorlar,bı hata bulmaya calısıyorlar resmen
Ancak bu kadar seksı ve alımlı bı kadının oynaması ve ayrıca çokta güzel oynadı o ve diger oyuncular, ki zaten bızım burdakı bazı cok bıldıgını sananların dedıgı gıbı daha ılk bolumden 'kotu oynamıs olsa oyuncular' dizi Amerıka'da yayına dahi giremezdi,tipik fantastık bı dizi işte gayet basarılı.Tvd veya T.orıgınals tarzı fantastık diziler nasıl uzun omurlu olduysa bu dizinin de oyle olacagını dusunuyorum.
Dönecek olursam konuya,Bu her yerde karsımıza cıkabılecek çekemeyen kız modellerı tabı cıldırdı bu kadar seksı ve başarılı bı kadını gorduklerı ıcın.Kıskanclıgın fotografından başka birşey degıl tabi.Yapmasalar iyi ya,yapıyor bazı yetersız kızlar işte...
Bu tipler herhangı bı dızıde başrolde oynayan,kendılerınden 'kesınlıkle' guzel her kadın icin oyuncunun performansı harıka olsa dahi,sadece ve sadece sırf seksı ve güzel oldukları ıcın elestırı,kotüleme ve taş yagmuruna tutuyorlar.Görmüşsunuzdur ıllakı,yorumları okurken.Her yerdeler bunlar,her yorumda kendılerını bellı ederler.Bi nevi aşagılık kompleksı vakası...
Tabı kı her kızı aynı kefeye koymuyorum,ben sadece yorum atan birtakım genelde kitapçı kız tayfasından bahsedıyorum, bütün kızlar üstüne alınıpta çullanmasın sonra uzerıme,aman ha ajscakcsajksc

Tabiki dizi ve kitap arasında fark olucak normal birşey çok ayrı şeyler yapmışlar tamam hadi ama karakterleri bari düzgün yapsalarmış Clary karakterine sinir oldum özellikle dizide yani değişiklikleri anlarım ama bu kötü oldu işte beni sinirlendiren nokta burası Clary biraz daha içine kapanık pek arkadaşı olmayan bir kız ''mükemmel'' oyunculuğuyla katherine ise cırtlak sesli tam tiki diyebileceğimiz bir kız şimdi türkler eleştirirse bilmem ne falan diyebilirsiniz ve biz kitapçı tayfa değil gerçekleri gören tayfayız ve sevdiğim bir serinin içine ediyolar napıyım? çok güzel diye halay mı çekiyim burda.

aynen kitap dizi tabiki fark olacak ta bu kadar da uçulmaz bir kitaptan ilham alıp hazırlanıyorsa bu dizi kitaba yönelik bir şeyler göndermeler yapılsın. Dizide bana kalırsa her oyuncunun oyunculuğu eksikti ama bu ilerde düzelmeyecek bir şey değil. Genel olarak izlenmeyecek kadar kötü dizi değil kitabıyla az da olsa tutuyor. Ama artık bu devirde ne kadar kaliteli diziler yapılıyor geriden de gelmemek lazım.

Katherine Mcnamara'nın Clary Fray'i canlandırmasından çoğu kişi memnun gerek gerçek anlamdaki kızıllığı gerekse Clary Fray'in vücut hatları olsun gerçektende fiziksel açıdan oldukça oturan bir karakter fakat bazı yerlerdeki oyunculuğu özensiz olduğu için onu benimseyemeyenleri kıskançlıkla suçlayamazsınız mesela ben kitaptaki Simon karakterini çok fazla sevmiyordum ama dizideki karakteri canlandıran oyuncu gerçek anlamda karakterin hakkını veriyor ve onu sevmemizi sağlıyor ve evet hiçbir kitabın filminde veya dizisinde en küçük ayrıntılara kadar yer verilmiyor ama dizi çok hızlı işliyor mesela tam olarak hatırlamıyorum ancak Maureen karakteri 2. veya 3. kitapta ortaya çıkıyordu ama dizide ilk bölümden Clary ve Simon ile arkadaş.Konuları biraz daha ağırdan alınıp güzelce işlenilmesini de hem okuyucu hem de izleyici hakediyor bence.

tıpa tıp aynısı olması beklenilemez tabiki ama bari saçmalamasalarmış. en azından kitabın vurgulandığı yerlere biraz dikkat etselermiş. bu devirde 2 tane mavi gözlü oyuncu bulmak bence o kadarda zor olmamalı veya jace için sarı clary için yeşil gözler? ayrıca luke'un zenci olması anlamsız. melek kılıçlarının ışın kılıcı gibi kullanılması vsvsvs bunlar en göze batanlar. eğer kurguyu kafalarına göre yapıcaklarsa ölümcül oyuncaklar adına yapmasınlar bu kadar basit

bende kitabın okudum filmini izledim ve en sonda bu diziyi izledim . yukarıda arkadaşa katılıyorum biraz saçmalamışlar . filmde bir kitabı 2 saate sığdırdıklarından dolayı bir çok sahnenin kesilip değiştirilmesi makul karşılanabilir ama bu dizi yani en iyi işleme şansları varken bu kadar değiştirmek saçma ötesi olmuş geç girmesi gereken karakterin daha ilk bölümlerde orada işi ne kitabını okumayan birinde hayal kırıklığı yaratmaması normal ama okuyan biri içinde yaratmasını normal karşılayın . tabi ki de kitabının tıpa tıp aynı olmasını beklemiyor kimse ama belli başlı şeyler yerinde kalmalıydı hayal kırıklığı biraz

En azından ne izlediğini bilen ve ne hakkında yorum yaptığının farkında olarak kendini ifade etmeye çalışan tayfa... Çekilen film hayranlar tarafından sevilmeyince ardından gelen çalışmanın daha iyi olacağını düşünürsün.

herkesin dediği gibi yukarıdaki yorumların çoğuna bende katılıyorum , kitabın diziyle aynı olmasını beklemiyorduk zaten aynı olursa neden izleyelim diziyi ki sadece bu kadar absürt yapılmasına karşı çıkıyoruz ve tamam Katherine bu diziye sizin açınızdan uygun olabilir ama bence de biraz tiki kaçmış Clary'e göre . Bizde izliyoruz tabikide eleştirmemize rağmen ama bende bu kadar güzel konusu olan bir kitabın daha güzel işlenebileceğini düşünüyorum.

Ben dizi kitapla aynı gitsin demiyorum ancak şöyle bir şey varki kitap serisi gerçekten dünya çapında çok tutmuş ve film serisi çekilmeye kalkmış.Peki neden yalnızca ilk filmde kaldı da diğer filmler çekilmedi bunu araştırdınız mı ? Çoğu kişi kitap serisinden aşırı derecede bağımsız olduğunu söylemiş ve beklenilenin altında bir beğeni elde etmiş bütçeninde altında kalınmıştı.Bu yüzden ikinci film çekilmedi ve yine aynı şey yapılıyor.Diziyi izleyen kitlenin çoğu zaten kitap serisini okudu ve azıcıkta olsa kitapla benzer olmasını istiyoruz.Mesela tanışma sahnesi birazcık daha kitapla benzer olabilirdi veya Valentine'in kaldığı yer vb.Hadi diyelim öyle bir şey yapmadılar.Çoğu kişi filmi izledi ve oyuncuları benimsedi.Oyuncuların değişmesi bence kötü olmuş.

kitapla tabi ki aynı olmayacak tıpa tıp aynı olmasını bizde beklemiyoruz ama bu kadar absürt farklılıkta olmalı mesela bn diğer kitaptan filme veya diziye çevrilen serileri takip ettim benzer şeyler onlarda da var mesela Harry Potter serisinde kitaba uygun gidiyordu her sahne kitaptan mıydı hayır ama önemli ayrıntıları çekmişlerdi karakterler oturuyordu bunda da bn en onun kadar iyi şeyler bekliyordum yukarda bazı arkadaşların da dediği gibi filmi tutmadı çünkü yine kitaptan çok sapmışlardı ayrıca sadece senaristlerle alakalı değil bu durum cassandra clare de yapımcılar arasında diye biliyorum mesela bu kadar değiştirilmesini engelleyebilirdi bu diziyi bir an önce düzeltmezlerse izleyicilerinden baya kişiyi kaybedebilir çünkü bu diziyi izleyenlerin çoğu KİTAPÇI TAYFA zaten eğer sizde kitaplarını okumuş olsaydınız emin olun bize hak verirdiniz

Arkadaş uzun yazmış hepsini okudum. Ne kitabını okudum ne filmini izledim ama şunu söyleyebilirim: Oyunculuklar Flash tv oyunculuğu. Yani mahmut tuncer halayını koysalar bence daha çok izlenirdi. Kızlar güzel yalan yok ama oyunculuk sıfır, sıfır, sıfır... yok yani beceri yok utandım izleyemedim sinirden kapattım imdb si zaten 6.4 neyini izliyonuz anlamadım ki

Yukarı Çık