"tek isteğim okulu bitirip beni kimsenin tanımadığı bir yerde yeni bir başlangıç yapmak." -gossip girl

The OA tartışma forumu

Tüm Forumlar > The OA > Sezon Finali Hakkında

yeni konu aç Sezon Finali Hakkında

Bu yorum dizi hakkında spoiler içermektedir. Okumak istiyorsanız tıklayın.

Merhabalar, öncelikle dizinin sezon finalinden hepimiz farklı şeyler anladık, en mantıklı olanı bulmak adına bu konuyu açtım. Benim düşüncem şu ; Her şey tamamiyle gerçek, gerek hareketler gerekse boyutlar arası yolculuk ve OA'nin psikolojik bir sıkıntısı yok. Alfonso'nun eve geldiğinde bulduğu kitapları ise oa'nin gittiği psikolojik danışmanın koymuş olma ihtimali yüksek zira adamın evde ne işi vardı diye düşünmeden edemiyorum. Neden böyle bir şey yaptığına gelirsek adam hap'ın bir arkadaşı olabilir. OA'nin hikayesini diğer 5 kişiye anlatması ve hareketleri öğretmesinin temel sebebini izleyen herkes biliyordur, boyutlar arası kapıyı açıp homer ve diğerlerini kurtarmak. Hap böyle bişey istermi tabiki hayır çünkü araştırmasını bitirmedi daha zaten o sebepten oa'i alıp bir yol kenarına bıraktı. Hap'ta o danışmanın koyduğu kitaplar ile diğer 5 kişinin kafasını karıştıracak ve onlar tüm hikayenin ve hareketlerin tamamen uydurma olduğuna inanacaklardır ve böylece kimse homer ve diğerlerini kurtarmaya gelemeyecek hap aratşrımalarına devam edebilecekti. Ben böyle bişey anladım sizde düşünceleriniz yazarsanız konu sonunda daha sağlıklı şeyler çıkar diye umuyorum.

Oldukça tutarlı bir teori fakat bence dizinin sonu the night of dizisindeki gibi ucu açık bırakılmış. Fakat dedektif konusunda son derece haklısınız kesinlikle şüphe uyandırıcıydı. Ama ben şizofren olduğunu düşünüyorum :D

Hocam haklı olabilirsiniz fakat kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki oda kör olan gözlerinin açılmış olması.

Ben de kesinlikle her şeyin gerçek olduğuna inanıyorum.Yoksa gözlerini geri nasıl kazanacaktı?Ayrıca öteki çocuklar oa'in tren istasyonunda keman çalarkenki videosunu bulmuşlardı.O dedektif Hap ile bağlantılı çıkarsa hiç şaşırmam.

bence anlattıkları gerçek kızın gözleri açıldı ve birde homer 'ın gerçek birisi oldugunu biliyoruz internetten öldüğü ve geri döndüğü videoyu gördük. ayrıca dizinin kızın anlattıklarının gerçek olduğunu anlamamız için kücük bir ipucu olarakta metroda keman çaldıgı videoyuda gösterdiler.

Aynen haklısınız hocam

Bence çok haklısın ama bazı kişiler de şöyle bir teoriye inanıyorlar; OA hayatı boyunca psikoz hastası olarak bilinmekteydi ki bu onun kendi hayal dünyasında yarattığı düşünce veya bireyleri gerçek ile uydurmadan ayıramamasıdır. OA küçük yaşta kazayı atlattıktan sonra hiçbir şekilde göremediğini iddia etmesi fakat onun görememesinin, atlattığı kazanın etkisinde kaldığı için kendisinin göremediğini farz etmesi ve kendine bunu inandırmasıdır. Çünkü hastalığının gereği beynini neye inandırırsa beyni de ona göre işler. Evet, Homer'ı aramak için ilk bölümde eve gelir gelmez bilgisayarından internette Homer'ı aradığını biliyoruz. Ama bilgisayarı kullanırken odada bir tek kendi vardı yani Homer'ın NDE yaşadığını bir tek kendi videodan gördü. Yani şu ana kadar OA'nın her hangi bir olağan üstü olaya şahitlik ettiği kesin değil.

Aynı zamanda rüyalarının babasından ona mesajlar olduğunu rüyaların netliğinden anlamıştı ve burnu sürekli kanamaktaydı. OA'nın kendi beynine o rüyaların gizli ve olağan dışı olduğunu düşündürmesi, beyninde ona kanmasıyla cevaplanır. Yani demek istediğim şey eğer ki OA kendini bir düşünceye inandırırsa beyni de kendi vücudunu ve zihnini o düşünceye adapte eder. Kendi evrenini yaratır ve ona göre yasar. OA'nın bu teoriye göre yaratmış olduğu bireylerden biri olan Khatun OA'ya tekrar yasama dönebileceğini ancak ondan gözlerini alacağını söylerse iste o zaman OA'nın beyni bu hayalin gerçek olduğunu var sayar ve böylece gözlerin beyne aktardığı imgeler beyin tarafından reddedilir.

Bu olay tamamen Pi'nin Hayatı adlı filmde de az biraz yaşanmıştı. O filmde anlatıcı bir dinleyiciye hayatınında önemli bir yer taşıyan olaylar dizisini anlatmaktadır. Bu anlatımda kendisinin bir geminin batışından sağ kalıp bir kaç hayvan ile aynı can kurtaran botunu paylaşmasıyla başlar ve sonunda bu hayvanların bazılarının birbirini öldüğünü yada başlarına bir şeyler geldiğini anlatır. Bu hikaye anlatımı bittiğinde dinleyicinin kafasında oluşturduğu sahneler dizisi dinleyicinin dikkatini çeker ve o adamın bir sürü hayvan ile günlerce bir botta hayatta kaldığını düşünür ve buna inanır. Ancak dinleyici hikaye bitiminde bu hayvanların aslında insanlar olduklarını fakat anlatıcının bu insanların birbirlerini öldürdüklerini anlatmak için onları hayvan simaları şeklinde anlatığını öğrenir. Yani dinleyici kafasında oluşan düşüncelerin gerçekliğe erişmesine izin vermektedir.

Yada eğer ki sizin etrafınıza bir çember çizseler ve bu çemberden çıkar çıkmaz öleceğinizi bilseniz, bu çemberden dışarı çıkar mısınız?
Aynı sorunun başka versiyonu ise şudur; Sizi bir yüksek bir binanın çatısına hapsetseler ve tek çıkış yolu aşağı atlamak olsa atlar mıydınız?
Genellikle bundan sakınırsınız ve beyninize bu hareketi yapmaması adına emir verirsiniz. OA'nın durumunda ise psikoz hastalığı onun doğruları yanlışlarla karıştırmasına veya kendini bildiği gerçeklerle sınırlamasına bağlıdır.

Hocam belkide haklısınız ama, olaylar izleyiciye kahraman bakış açısı ile değil ilahi bakış açısı ile anlatılıyor.

Doğru oda var tabi

Heycandan ölücem yeni sezon

@Kemosan Dostum dediğin olaylar final bölümüne kadar doğruluğuna inanılabilir fakat sezon finalinde o faciayı bilip oraya gitmesini nasıl açıklarsın? Bu sefer yalnız da değildi rüyası gerçek oldu.

konuya abone kullanıcılar 8

Yukarı Çık