"her günüm aynı. uyu uyan uyu uyan." -the simpsons

Justice League tartışma forumu

yeni konu aç DC vs MARVEL

Şöyle bir karşılaştırma yapsak yorumlarınız ne olurdu? Ben marvelciyim. Çocukluğumda spiderman izleyerek büyüdüğüm için :D

DC comics ile Marvel çok defa karşılaştırılmış. İlk önce şöyle bir yorum yapacağım. Marvel, fanı olmayan insanlara bile ulaşmış bir şirkettir. Spider man, iron man, hulk, c.america, wolverine, thor vs. insanlar bilir. Ama DC batman ve superman'den öteye gidemiyor. Son dönemde flash ve arrow dizileri sayesinde bunlara bu iki karakter daha eklendi. Marvel kendisini daha iyi pazarlıyor.

Marvel, villian çok iyi üretmiş bir şirket. Ama DC villian meşhur edemedi. Joker ve Ras al Ghul. başka yok. Fanı olmayanlara ulaşma bakımından konuştuğumuzda resim böyle.

Bir de şöyle yorumlamak gerekiyor. DC konularını daha gerçekçi işliyor. Bu yönden takdir etmek gerekiyor. Marvel daha bir teenage(Belki de bu yüzden daha meşhur) olduğundan Captain America dışında pek gerçekçi konu işleyebildiği karakteri yok.

DC karakterleri daha özgün. Hepsinin bir zaafı var. Ama marvel bu zaafları işlemiyor. Güç sınırları var. Bir de güç sınırı olmayan Yeşil Devimiz var. Marveldaki neredeyse tüm karakterler mutasyon ile hero olmuşlar. Ama DC kahramanlarının
çoğu insan değil. Kriptonlu, Okyanus diyarı, Themiscaralı. Hawkgirl bilakis. Jon Jonz marslı.

Böyle baktığımızda. Ben çocukluğumda spider man ve wolverine fanıydım. Batman'i ise C.Nolan sayesinde sevdim. Benim için marvel ve Dc yok. Bu üç karakter var. Spider man, Wolverine, Batman.

Karşılaştırmak mantıksız. Her ikisi de birbirinden güzel. Ama şunu eklemek isterim en çok hasılat yapan filmlerde marvel de. Sadece puana göre değerlendiremeyiz.

DC nin filmlerinde çoğunlukla ciddi bir tavır var yani insanı kendine bağlamıyo izleyici sıkılıyo biraz eğlence de gerektiği için Marvel in espritüel ve jenerik karakterleri daha çok ilgi görmekte ayrıca Marvel çok daha güzel karakterler ve kurgu oluşturmakta kostüm bakımından da senaryo bakımındanda.Mesela adamlar Thor'u oluşturmuşlar herifin yaşadığı Asgard diye bi dünya var bundan başka dokuz dünya daha var yani Marvel bu konuda önde.Eğer DC den anlat derseniz ...Batman mesela çocukluğunda anası babası ölmüş bu da gitmiş yarasa kostümü giyip bir grup manyakla boğuşuyo.

KISACA MARVEL EN İYİSİ !!!

Çocukken karşılaştırma yapardım işte şu şunu döver o bunu döver falan diye yine hep marveli önde görürdüm :D Şuan mantıklı düşününcede en iyisi MARVEL

Konuyu yeni gördüm ve yorum yapmak istedim. pressr ve buskulata yorumlara bakınca 2 hafta önce yapılmış. Film konusuna gelirsek geçmişte kaldı demişsin nolan 3lemesi için madem geleceğe bakıyoruz film takvimi gözümüzün önünde. Bence geçtiğimiz hafta comic con da olanalrda mağlum. Bence film konusunda marvelcılar sussun artık. Marvel çağı geçti DC çağı başlıyor. Dizilere gelirsek DC dizileri efsanedir sen sadece 2 tanesini ele almışsın. Zaten smallville ve flash ne ki zaten supergirl ve legends of tomorrow çekilmiyor. Öte yandan daredevil ne kadar iyi olursa olsun 1945 amerikasında geçen peggy hanımın dizinde 1945 yıllar bu kadar kötü anlatılarbilir anca. Oyun konusunda hemfikirsiniz geçiyorum. Çizgi romanlara gelirsek ikisinide takip eden ve okuyan biri olarak puanı DCye veriyorumu rahatça söyleyebilirim. Marvel evreni kim ki DC nin yanından geççek. (ç)aldıkları süper kahramanların sonu yok. Şunu da belirtmek isterim ki1996 da çıkan 4 sayılık Marvel vs DC çizgi romanı tam bir rezalet DC nin güçlü kahramanlarını sırf eşitlik olsun diye marvele bilerek yenildirtiyolar yani adamlar haklı olarak şirketini ezmez o yüzden berabere yoksa DC alır. Mesela spidermanin superboyu alması felan saçmalıktı?

Olayın esaslı yanı şurada BATMAN, DC'yi de ele al, Marvel'ı da ele al tüm kahramanların ötesinde artık herkesin gözünde. Sen demişsin ki DC gitti Dawn Of Justice'de karakteri tamamen sıfırladı ki zaten sıfırlaması gerekiyordu. Nolan'ın 3lemesi ayrı bir yapım olarak kalmalıydı zaten onun yanına hiçbir film ,dizi ,çizgi dergi yanaşamaz. Marvel kahramanlarını filmlerle tanıttı ve Avengers'ı yarattı. DC'nin ana karakterlerinden bazılarını sinema ve tv sektöründe hiç görmemiştik. Bu yüzden Flash, Arrow, yakında çıkacak olan SuperGirl gibi dizilerle karakter tanıtmaya başladı. BATMAN ile Superman'i zaten tanıtmasına gerek yok ki Dawn Of Justice'de onların karşılaşmasını anlatacaklar ve araya ana karakterlerden Wonder Woman'ı da katarak, onu da tanıtarak Justice League'i kuracaklar. Tabi bir de Suicide Squad'ı da unutmamak gerek. Söylediklerini ele alıcak olursak 'Nolan'ın BATMAN'i olmadığından DC'yi sildim demişsin, çok komik cidden bu yorum çünkü Marvel'ın en çok tanınan karakteri Spider-Man fakat Avengers da yok ve Sony'nin malı olmuş o fazla dokunmamış sana anlaşılan :)) O adaleti temsil eden korkulu kusursuz maske Ben Affleck ile Christian Bale'in arasındaki farkı kapatmaya yeter; ki DC Marvel'ı sadece BATMAN ile ezer, buna da hiçbir şekilde karşı görüş koyamazsınız çünkü her şey ortada, Batman'in gişede yaptıklarını, aldığı olumlu/olumsuz eleştirileri falan saymayıp höböbö diye bir lehçeyle Marvel'ı savunmaya çalışmayın o yüzden. Her şeyi ele alıyorsanız animasyon filmlerini de ele alın tüm forumlara girip baktığınız da top 10'lar da ilk sıra yine BATMAN, hatta top 10'un beşi altısı zaten BATMAN'in animasyon filmleriyle kaynıyor. Bir şey biliyormuş gibi konuşmayın, ben Marvel'ı seviyorum de geç ama çıkıp da istatistik falan yarıştırmaya kalkışırsan DC'nin tüm karakterlerini es geç sadece BATMAN'i koy ekrana tamam ;)

çocukluğumda ki çoğu kimse öyledir bu yola batman ve superman le başladım marvelin kahramanlarını sorsalar hiç birini bilmezdim (spiderman hariç) o yüzden DC diyorum o ilk tanıdıklarının yerini dolduramıyo hiç bi süper kahraman

OO Batman fanboyları gelmiş. Dostum ben kesinlikle dc'yi sevmiyorum gibi bir şey demedim. Fakat DC'nin sinema sektöründeki başarısızlığı gözümüzün önünde. Adamlar tecrübesizlikten ilk önce Justice League'i çıkarıp ardından solo filmleri yapmayı düşünüyorlar. 96'da çıkan Dc vs Marvel çizgi romanı halkın oylaması ile yapıldı. Ciddi ciddi Storm'un Wonder Woman'ı yenebileceğini düşünmüyordun heralde? Batman'ın gişede olan başarısı demişsin, dostum batman gişede marvel filmlerinin yanında dibe battı. Avengers hariç en çok gişe yapan Marvel filmi Iron Man 3 diye biliyorum, box office'den bak bir istersen. Hala Batman fanboyu olan var. Dostum çizgi roman bu, tek bir karaktere işsiz gibi tek başına hayran olmak niye? Nolan filmleri izleyip buraya gaza geliyorsunuz. Filmlerde Dc önde dizilerde Dc önde Çizgi romanlarda Dc önde diyorsunuz yani. Sabah sabah iyi güldürdünüz beni vallahi. Dc'nin 2010'a kadar yaptığı çizgi romanlar efsaneydi. İngilizce okudum çizgi romanların çoğunu daha çevrilmeden ve ciddi anlamda zevk alıyordum. Günümüzde ise sıçıp batırdı desek yeridir. Spider-Man parasızlıktan satıldı Sony'ye. Çünkü sinematik evren kurmak istiyordu Marvel, Dc salak salak etrafta dolaşırken. Neyse büyük ihtimalle bu dediğinizi değiştiremicem lütfen tek bir karaktere bağlanmayın çizgi roman bu gerçek hayat değil zevk almaya bakın. Daha çıkmamış filmlere umut bağlamayın.

DC'nin tarafını tutuyorum ben Batman olum

@cenation7

Kardeşim Thor, Asgard, Odin, Valhalla, Bifröst falan bunları Marvel oluşturmadı. Bunlar İskandinav Mitolojisi'nin temel taşları. Biraz araştır lütfen.
Ama eğer dersen ki Marvel bunları çizgi romana çok iyi uyarladı ona eyvallah lafım yok.

Yukarı Çık